O liščí ocas - 1. MR foxteriérů - 4.8. 2013 Zbraslav u Brna

05.08.2013 10:43

První ročník mistrovství agility foxteriérů konaný 4. 8. 2013 ve Zbraslavi u Brna jsme si nemohli nechat ujít. Chvíli to vypadalo, že Dorka nebude moct startovat, ale nakonec dorůstající drápek zázračně stihnul překrýt poslední krvácející místo a my po měsíční pauze zvládli i jeden trénink. Zázraky jsem nečekala. Absence tréninků v kombinaci s vražedným vedrem Dorce moc nesvědčí a u Alfíka už radši s žádným výsledkem ani nepočítám. Přes to, že on natrénováno měl, v závodě nikdy nepředvede, co umí, protože je strašná hysterka. Do Zbraslavi jsem tak odjížděla s cílem zaběhnout s každým psem alespoň jeden čistý běh a to se povedlo, takže velká spokojenost.

Závody byly spojené se srazem příznivců plemene a tak jsem vyrazila už v sobotu ráno abychom absolvovali alespoň část nabitého programu. Na agility tréninku se nám věnovala Katka Lerlová, důkladně jsme proklepli zónovky a procvičili skokovou gymnastiku. Odpoledne si foxlata zaběhla coursing. S ohledem na účast začátečníků byla trať krátká a jednoduchá, v tom vedru to ale bohatě stačilo i zkušeným psům. Celá akce měla milou atmosféru, sešlo se plno stejně naladěných lidiček a povídalo se jak jinak než o foxteriérech.  

V neděli se pokračovalo závody agility. Byla jsem trošku překvapená, když jsem se v sobotu večer dozvěděla, že mám na závodech plnit funkci pomocníka. Myslela jsem, že to je zařízeno ze strany pořadatele, ale chyba lávky. Až na pomalejší ranní rozjezd se to myslím zvládlo celkem slušně a velký dík patří všem, kteří přiložili ruku k dílu, ač nemuseli. Na mě se skoro celý den na přímém slunci podepsal totální únavou a závěrečná jízda domů v šílené bouřce taky stála za to. Ještě dneska jsem úplně K.O. A jak nám to teda na tratích Tomáše Glabazni šlo........

Alfík byl hodně nesoustředěný. V tom vedru jsem ho nechtěla moc šťavit na sluníčku, takže jsem hodně odflákla rozeskakování a celkovou přípravu před během a bylo to znát. Hned první běh diskvalifikace. Běžel ale pěkně, bohužel jsem nestihla záda před houpačkou a následná improvizace se trošku nepovedla. Zůstala jsem za ním a vystřelil mi na jinou skočku. Dal ale všechny zóny a to se šla kladina 2x. Zkouška se nám nepovedla vůbec, hned druhá překážka kruh, do kterého se nějak nevešel. Ani jsem to neopravovala a pokračovala plynule dál, potrénovala jsem zóny a stejně nám pak nevyšla sekvence s látkáčem pod kladinou. Následoval speciální jumping jen pro foxíky a ten Alfíkovi celkem sednul. Čistý běh a 2. místo, ale psík velmi špatně zatáčel doleva, takže úplně optimální to nebylo. Pak už jen jumping open, kdy jsem měla v nohou už 7 běhů a dost jsem se motala, takže jedno odmítnutí a chyba na dálce. Mistrovství se počítalo jako součet tří běhů kategorie S i M dohromady a s tím naším jedním diskem to stačilo jen na 8. místo z 15. 

Dorka na tom byla daleko lépe. Úvodní agility 1. místo, čas nebyl úplně nejlepší, ale čistých výkonů jako šafránu. Zkouška taky nevyšla, diskvalifikace hned na trojce, tunel místo kladiny, tentokrát bych to připsala na triko Dorce. Na druhý pokus jsme to pěkně opravili a zkusila jsem pak ještě sekvenci s látkáčem pod kladinou, těžším náběhem do slalomu a běh ukončila pěkně zastavenou houpačkou, v tom vedru nebyl důvod Dorku zbytečně šťavit a dobíhat celý parkur. Už tak toho měla plné zuby, jazyk na vestě, nezájem o hračku a běhala tak na půl plynu, takže jsem byla ráda, že se mnou vůbec spolupracuje. Foxí jumping by nám býval vyšel parádně, kdyby ovšem Dorka neskočila bokem kruh. Už jsem ji nestihla ani vrátit a setrvačností doletěla až za následující překážku. Škoda, přeškoda, i s odmítnutím bychom brali medaili v celkových součtech, protože závěrečný jumping jsme dali opět čistě na 2. místě. Kromě MR foxteriérů, kde jsme s jedním diskem skončily na 7. místě, se vyhlašoval ještě součet otevřených běhů. Tam Dorka s čistým kontem ulovila 1. místo a pohár s pravým liščím ocasem tak putoval do foxteriéřích spárů. 

Příští ročník MR foxteriérů se prý uskuteční opět ve Zbraslavi u Brna. Areál má výborné zázemí, obrovský plac, velkou kapacitu ubytování, příjemnou restauraci, prima venčení v okolním lese a pro dvounožce úplně perfektní bazén, už teď se moc těším. Jediné letošní negativum bylo to příšerné vedro a dlouho trvající sucho, které proměnilo povrch ve vyprahlou udupanou planinu. Běhalo se skoro jako na betoně, tak jen doufám, že to psí nožky přežily bez úhony.